80690-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Miljörådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stadsodlingscoacher.
Referensnummer: 2017-4991
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90713000 Miljörådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Efterfrågade tjänster:
— Rådgivning/odlingscoachning till beställarens hyresgäster i projekt,
— Stöd vid uppstart av odlingsprojekt,
— Projektledning och genomförande av odlingsprojekt i beställarens bostadsområden,
— Inspirationsföreläsningar, workshops, kurser relaterat till stadsodling, kompostering, jordtillverkning, matproduktion, biologisk mångfald, ekosystemtjänster m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 79998000 Coachning, 80500000 Utbildningstjänster, 80540000 Miljöutbildning, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen