80722-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinavverkning och hantering av virke och ris i skyddade områden och övriga naturvårdsområden i Östergötland
Referensnummer: 512-2006-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan.
Länsstyrelsen Östergötland (org nr 202100-2270), naturvårdsenheten, inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal gällande "Maskinavverkning och hantering av virke och ris i skyddade områden och övriga naturvårdsområden i Östergötland".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän beskrivning och syfte.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av kompetent arbetskraft som på ett effektivt sätt genomför avverkningar med maskin samt hanterar virke och ris i naturreservat och andra skyddade områden inom hela Östergötlands län.
Länsstyrelsen Östergötland ansvarar för skötseln av merparten av länets cirka 250 naturreservat, cirka 200 andra skyddade områden och 140 Natura 2000-områden som inte är naturreservat. För att natur- och kulturvärdena i områdena ska bibehållas och utvecklas krävs i många fall avverkning och därefter hantering av virke och ris. Områdena omfattar ett stort antal naturtyper som alla har speciella krav på skötselinsatser.
Mer detaljerad beskrivning av uppdraget och Länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt 4: ”Krav på tjänsten”.