2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling avseende expertstöd inom oljeskadeskydd, konsult till arbete med ÅPH39
Beskrivning: Vid en akut föroreningshändelse har räddningstjänst och kommunal miljöförvaltning sällan tid att på djupet läsa på om olika avvägningar, som till exempel val av uppsamlings- och saneringsstrategier och utrustning i tillgängliga dokument. Stress och okunskap har vid flera tillfällen lett till att felaktiga eller inga beslut fattats. Detta har medfört större miljöpåverkan från ett oljespill som med rätt expertis hade kunnat undvikts. Felaktiga beslut kan även få konsekvensen att ersättning för till exempel skador av förorening eller sanering inte betalas ut och i värsta fall att kommuner och privatpersoner tvingas stå för dessa kostnader själva. För att minimera dessa risker och för att täppa till denna brist i processen avser HaV att upphandla en Miljöjour för att tillhandahålla expertis inom miljöpåverkan från olika typer av oljor och andra farliga ämnen vid en akut föroreningshändelse till sjöss. Denna Miljöjour ska kunna ge handfasta råd kring miljöprioriteringar till havs och på land och behöver ha kunskap om svensk beredskapsplanering, räddningstjänst och saneringsmetoder.
Intern identifierare: 2025-002484
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Upphandling avseende expertstöd inom oljeskadeskydd, konsult till arbete med ÅPH39