Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gaser och utrustning SLL175 2019
Referensnummer: LS 2017-1622
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar successiva leveranser av gaser och utrustning till Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL). Dessutom har TioHundra AB, privata vårdgivare lokaliserade i sjukhus där SLL förvaltar fastigheten samt de leverantörer som SLL och Kommunalförbundet Sjukvård och omsorg i Norrtälje (KSON) har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24110000 Industrigaser, 24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre, 24111100 Argon, 24111300 Helium, 24112000 Oorganiska syreföreningar, 24112100 Koldioxid, 38420000 Instrument för mätning av flöde, nivå och tryck av vätskor eller gaser, 38421000 Utrustning för flödesmätning, 44612200 Gastuber
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen