Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Översvämning hotkartor 2018
Referensnummer: 17/118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71354000 Kartframställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att ta fram endimensionella översvämningskarteringar för två vattendrag samt två (2) dimensionella översvämningskarteringar för nio (9) identifierade tätorter med omgivningar.
I uppdraget ingår också att uppdatera MSB:s befintliga modeller för två (2) tvådimensionella översvämningskarteringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71353000 Markmätningar, 71353100 Hydrografiska mätningar, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711100 Risk- eller farobedömning utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen