80777-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Östhammar: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster till Östhammars Kommun
Referensnummer: KS-2022-534
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av revisionstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande upphandlingsdokument
Frågor och svar, kompletterande handlingar eller föreskrifter, samt övriga ändringar av upphandlingen delges registrerade intressenter via TendSign och är bindande för både beställare och anbudsgivare.
Innan sista anbudsdag är det anbudsgivarens ansvar att kontrollera i TendSign om nya uppgifter om upphandlingen har tillkommit. Fullständig information om upphandlingen garanteras endast registrerade intressenter i TendSign.
Elektronisk anbudsgivning
Östhammars kommun strävar efter att förenkla anbudsarbetet både för anbudsgivare och för den upphandlande myndigheten och därför accepterar vi endast elektronisk anbudsgivning genom upphandlingssystemet TendSign (www.tendsign.com).
Tekniska frågor om systemet ställs direkt till TendSign Support via Mercell TendSign support
Användning av upphandlingssystemet är kostnadsfritt för anbudsgivaren. Upphandlingsdokumentet hämtas på www.tendsign.com. Anbudsgivare registrerar sig och hämtar handlingar där. Om anbudsgivare inte registrerar sig i TendSign utan hämtar upphandlingsdokumentet på annat sätt t ex från annan offentlig databas, kan vi inte garantera att all information kommer alla anbudsgivare tillhanda.
Sista anbudsdag
Anbud ska vara Östhammars kommun tillhanda senast 2023-02-28 23:59.
Frågor under anbudstiden
Frågor ställs via TendSign under fliken "frågor och svar".Svar på frågor och annan information som förtydligar underlaget kommer att publiceras löpande via TendSign, och gäller därefter före förfrågningsunderlaget. Anbudsgivare ansvarar för att löpande kontrollera publicering av nya uppgifter rörande upphandlingen.
Sista dag för att ställa frågor är 2023-02-17. Beställaren besvarar frågorna senast sju (7) dagar innan sista anbudsdag.
På grund av frågors komplexitet, semester etc. kan svar på frågor dröja längre.
ESPD - Egen försäkran
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Östhammars kommun möjliggöra för detta genom att, på anbudsgivarens begäran, skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. I det fall annat företags kapacitet åberopas ska ett ESPD-formulär fyllas i även av varje företag vars kapacitet åberopas. Användandet av ESPD är frivilligt.
Tilldelningsbeslut
Samtliga anbudsgivare kommer erhålla tilldelningsbeslut via TendSign.
Tilldelningsbeslutet är inte en accept och kan därför inte likställas med att ett avtal har tecknats. Avtal tecknas särskilt.