See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Markprojekteringstjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser tjänster såsom utredning och projektering mm inom följande konsulttjänstekategorier Detaljprojektering mark och gata Offentlig belysning Geoteknik Miljötekniska markundersökningar Projektering VA
Föregående meddelande: 572694-2023
Intern identifierare: IU23-12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1) Förfrågningsunderlag - Generell del "Markprojektering - konsulter"
Beskrivning: Ange vilka delar i upphandlingen som avses besvaras. Denna del är obligatorisk.
Intern identifierare: 1201820
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2) Anbudsspecifikation "Mark och gata"
Beskrivning: Konsulterna skall åt beställaren utföra detaljprojektering samt upprätta förfrågningsunderlag och bygghandlingar för offentlig miljö, park och grönytor, torg, mark, gator, vägar, gång- och cykelvägar och trafikanordningar, vägavvattningssystem fram till stamledning m.m. konsulten skall kunna bistå med förslag till alternativlösningar samt genomföra handlingsplaner och utredningar,
Intern identifierare: 1201821
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 2) Anbudsspecifikation "Mark och gata" (1)
Beskrivning: Konsulterna skall åt beställaren utföra projektering samt upprätta förfrågningsunderlag och bygghandlingar för VA m.m. konsulten skall kunna bistå med förslag till alternativlösningar, se även kap 1.5.10. VA-utredningar ingår inte.
Intern identifierare: 1339355
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 3) Anbudsspecifikation "Offentlig belysning"
Beskrivning: Konsulten skall åt beställaren utföra detaljprojektering av gatu- och parkbelysning, utföra ljusbilds- kapacitets- och belastningsberäkningar samt framtagande av förfrågningsunderlag och bygghandlingar för offentlig miljö, park och grönytor, torg, mark, gator, vägar, gång- och cykelvägar samt trafikanordningar m.m. konsulten skall kunna bistå med förslag till alternativlösningar samt genomföra handlingsplaner och utredningar. Även konstbelysningsuppdrag kan komma att förekomma under avtalstiden.
Intern identifierare: 1201822
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 4) Anbudsspecifikation "Geoteknik"
Beskrivning: Konsulten ska åt beställaren genomföra, utvärdera och sammanställa resultat samt rapportera genomförda undersökningar och utredningar inom området geoteknik. Konsulten ska finnas tillgängliga för stöd och rådgivning till kommunen samt bistå med att överföra undersökningsresultat till förfrågningsunderlag och bygghandling. Konsulten ska i samband med översiktsiktsplaner och detaljplaner utreda och redovisa geotekniska säkerhetsfrågor som ras, skred, erosion, slamströmmar, bergras/blocknedfall och geotekniska frågeställningar kopplade till översvämning inklusive eventuella behov av åtgärder för i planen föreslagen markanvändning. Utreda och redovisa mark- och stabilitetsförhållanden för kunskap om markens hållfasthet, förmåga att bära laster samt känslighet för olika typer av störningar till exempel grundvattensänkning eller vibrationer inklusive eventuella behov av åtgärder, restriktioner och grundläggningsmetod. Utreda och redovisa grundvattenförhållanden och förekomst av radon. Utredningarna ska ta hänsyn till klimatförändringar, översvämningsrisker mm och geotekniska konsekvenser av dessa.
Intern identifierare: 1201823
Huvudklassificering (cpv): 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 5) Anbudsspecifikation "Miljötekniska markundersökningar"
Beskrivning: Konsulten skall åt beställaren kunna genomföra, utvärdera och sammanställa resultat samt rapportera genomförda undersökningar och utredningar inom området miljötekniska markundersökningar. Konsulten skall förutom konkreta arbetsuppdrag finnas tillgängliga för stöd och rådgivning till kommunen. Uppdraget omfattar i huvudsak miljötekniska markundersökningar i samband med framtagandet av översiktsplaner och detaljplaner, gatuprojektering och husbyggnationer. Uppdraget omfattar även uppdrag specifika för teknikområdet.
Intern identifierare: 1201824
Huvudklassificering (cpv): 71351500 Markundersökningstjänster