Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support, underhåll och vidareutveckling av iFIX-plattformen
Referensnummer: TN 2020-1142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar support, underhåll och vidareutveckling av trafikförvaltningens iFIX-plattform. iFIX är ett SCADA-system som tagits fram av GE och är ett datasystem för automation, övervakning och funktionsstyrning av trafikförvaltningens fastigheter/anläggningar för tunnelbana, pendeltåg, bussdepåer och lokalbanor. SCADA IFIX samlar in data, visar trender och slår larm när något är fel.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen