2. Förfarande
Förfarande
Titel: Engelbrektslänken
Beskrivning: Stadsmiljöförvaltningen inbjuder till att lämna anbud på utförande av Engelbrektslänken, en ny spårvägskoppling mellan Södra Vägen/Avenyn och Skånegatan i centrala Göteborg, inklusive tillhörande gatu- och ledningsarbeten mm.
Intern identifierare: N400U25-345
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45234126 Anläggningsarbete för spårvägslinje
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Engelbrektslänken