2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbyte av styrsystem AC450 och AF100-nätverk
Beskrivning: Upphandlingen avser ett avtal som ska tillgodose ESEMs behov av styrsystem AC450. AC450 är ett PLC-system som används för att styra alla pannor, gemensamma processer såsom bränsle och fjärrvärme samt fjärrkyla på Vattumannen (Ståhlbergsvägen 2, 632 21 Eskilstuna). Från dessa två AC450-system är AF100-nätverk uppbyggt till s800-IO slavnoder. Även dessa nätverk är på väg att bli obsoleta och ska därför uppgraderas till ett Profinet-baserat nätverk.
Intern identifierare: UH 24-04
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51000000 Installation (utom programvara)
Ytterligare klassificering (cpv): 38570000 Regler- och styrinstrument, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000