80919-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Dokumenthanteringstjänster – Ärende och dokumenthanteringssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelÄrende och dokumenthanteringssystem
BeskrivningUmeå Energi är i behov av att ersätta nuvarande diarie- och ärendehanteringssystem. Eftersom Umeå Energi omfattas av offentlighets- och sekretesslagens krav på registrering av allmänna handlingar (diarieföring) måste det nya systemstödet rymma en grundläggande diarieföringsfunktionalitet. Det nya systemstödet måste även kunna hantera flera olika diariedatabaser (eller instanser) eftersom Umeå Energi utgör en koncern med flera juridiska personer. Umeå Energis gamla (1996-2023) diarieinformation ska migreras över till det ersättande systemstödet på ett sådant sätt att återsökningar i diarieinformationen är möjligt på ett enkelt sätt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72512000 Dokumenthanteringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92843:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativenDelges i steg 2