81024-2023 - ResultatSverige-Lund: Utvärderingskonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medie- och anseendeanalyser
Referensnummer: V 2022/2357
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser medie- och anseendeanalyser inklusive rapporter, slutsatser och
rekommendationer kring medie- och anseendestrategier och publicitetseffekter. Med medie- och
anseendeanalyser avses breda analyser gentemot allmänheten. Anseendeanalyserna ska kunna
kopplas till medieanalysen. Anseendeanalyser riktade mot specifika målgrupper, exempelvis
ungdomar, alumner eller forskare kan komma att direktupphandlas i de fall då undersökningens art
motiverar detta.
Denna upphandling omfattar inte mediebevakning då Lunds universitet har ett separat avtal gällande
denna tjänst med Retriever Sverige AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311300 Undersökningsanalys, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79416000 Public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen