Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Dagvattenutredningar
Referensnummer: E2017-03809
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för dagvattenutredningar. Beställare är Stockholms stad genom dess exploateringsnämnd och dess stadsbyggnadsnämnd. Upphandlingen genomförs av exploateringskontoret. Kontoren eftersträvar en långsiktig ramavtalsrelation med ett inte allt för stort antal leverantörer. Oavsett leverantörens rangordning är kontorens målsättning att ha en aktiv avtalsrelation med samtliga leverantörer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen