See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Automated Biometric Identification System (ABIS)
Beskrivning: Migrationsverket har för avsikt att upphandla ett system för jämförelse av ansiktsbilder och fingeravtryck. Systemet kommer att installeras on premises (on prem). I upphandlingen inkluderas även tjänster så som t.ex. support under svensk kontorstid och uppdateringar/uppgraderingar m.m.
Intern identifierare: 3.2.1-2025-12365
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000