Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny simhall i Bålsta
Referensnummer: UH-20-28004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Håbo kommun avser att upphandla entreprenör för uppförande av ny simhall.
KF har beslutat om en projektbudget på 191 Mkr.
Upphandlingsform: Generalentreprenad.
Entreprenadform: Totalentreprenad.
Projektet planeras att genomföras i samverkan.
Anbudsinbjudan annonseras preliminärt februari 2021.
Projektets fas 1 beräknas kunna starta våren 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 170 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen