See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Cor-knot (minimal-invasiv kirurgi på hjärtat) - JoinTech AB
Beskrivning: Cor knot är en samling produkter som möjliggör minimal-invasiv kirurgi på hjärtat. Genom att använda sig av minimal-invasiva operationsmetoder minimerar man behovet av stora ärr etc. då man kan komma in i kroppen på ett skonsammare sätt. Detta ger i sin tur en mindre negativ påverkan på patienten och ett kortare rehabiliteringsförlopp, kortare tid på IVA etc.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33169000 Kirurgiska instrument
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:121:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option om förlängning ett år om skäl för valt förfarande kvarstår.