2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal in- och reinvesteringsarbeten offentlig belysning
Beskrivning: Avropade investerings-/reinvesteringsarbeten som ersättas antingen genom accepterat särskilt fast pris eller à-prislista. Varje avrop betraktas som egen huvuddel i kontraktsenlig mening (AB 04/ABT 06) med avseende på garantitid etc. Nedan följer några exempel på tänkbara objekttyper för avrop av belysningsanläggningar: - gator och vägar - torg och parker - bollplaner och lekplatser - gång- och cykelvägar
Intern identifierare: NTN-2024-00345
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45316110 Installation av vägbelysning
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 50000000 Reparation och underhåll, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning, 50232110 Färdigställande av offentliga belysningsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal in- och reinvesteringsarbeten offentlig belysning