Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal sprinklerkonsult
Referensnummer: 19/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45343230 Installation av sprinklersystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholm Parkering har med anledning av planerade projekt behov av sprinklerkonsulter kopplade till nyproduktion, ombyggnads och underhållsprojekt. Mestadels i form av underjordiska garage och parkeringshus. För exempel se http://www.stockholmparkering.se/Pages/Planerade.aspx
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44115500 Sprinklersystem, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) anbudsgivare som offererar sprinklerkonsult det vill säga en juridisk person per anbud förutsatt att det finns tre (3) anbudsgivare som uppfyller alla ställda krav. Sprinklerkonsult ska hjälpa till med tidiga samråd med brandskyddskonsult avseende tekniska lösningar, upprättande av tekniska beskrivningar samt projektering av sprinklerinstallationer i inne- och utemiljö, mestadels i parkeringshus och i garage men även markparkeringar.