81143-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vreta Kloster skola ny -och ombyggnad
Referensnummer: UPH-2018-0159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Vreta Kloster skola består av flertalet olika skolbyggnader från olika tidsepoker samt paviljonglösningar. Projektet avser att ta bort behovet av paviljonger samt utöka skolans elevkapacitet för åk 1-6.
Projektet innebär nyproduktion av 7 basenheter samt ny matsal och tillagningskök, som kopplas ihop med äldre befintlig skolmiljö. Tillbyggnad uppgår till ca 2 700 kvm. Därutöver utförs ombyggnad och underhåll av hus A och B, ca 1 400 kvm, till moderna undervisningslokaler.
Projektet kommer även tillskapa ny infart och angöring för varuleveranser som avsevärt kommer förbättra trafiksäkerheten.
Projektet kommer genomföras i 3 etapper. För nya huset, etapp 1, planeras inflyttning till HT 2023. Ombyggnad och underhåll av hus A och B, etapp 2, påbörjas HT 2023. Etapp 3 omfattar flytt av paviljonger och utemiljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen