2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad E17 Liseberg inom projekt Korsvägen, Västlänken
Beskrivning: Utförandeentreprenad E17 Liseberg inom projekt Korsvägen, Västlänken. Upphandling Liseberg omfattar färdigställande av spårtunnel öster om stationsområdet. Entreprenaden består i huvudsak av en dubbelspårstunnel vilken ska utföras som betongtunnel. Tunneln passerar tvärs under Mölndalsån och inom nöjesparken Lisebergs område. BEST-arbeten kommer att utföras inom annan entreprenad men vissa förberedelser för dessa samt vissa installationer ingår i entreprenad E17 att utföra.
Intern identifierare: KOM-419634
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45221242 Byggnation av järnvägstunnel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utförandeentreprenad E17 Liseberg inom projekt Korsvägen, Västlänken