2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenör till renoveringen av operabyggnaden, Stockholm
Beskrivning: Operabyggnaden i Stockholm ska genomgå en genomgripande renovering och mindre påbyggnad. Upphandlingen ska resultera i ett samverkanskontrakt i två faser i form av en utförandeentreprenad. Upphandlingen sker i två steg där entreprenörer inbjuds att ansöka om att få delta i upphandlingen (pre-kvalificering)
Intern identifierare: 1895/25
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs med tillämpning av ett selektivt förfarande. SFV kommer att välja ut och bjuda in maximalt fem anbudssökande att lämna anbud under förutsättning att det finns så många sökande som uppfyller samtliga obligatoriska krav.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000