2. Förfarande
Förfarande
Titel: Transporttjänster Material och Hjälpmedel, Region Norrbotten
Beskrivning: Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande. Upphandlingen genomförs i två steg och avser tjänstekontrakt för transporttjänster av material och hjälpmedel för leverans inom Region Norrbotten. Syftet med upphandlingen är att säkerställa hög täckningsgrad för säkra transporter av material och hjälpmedel till hela länet på ett resurs- och kostnadseffektivt sätt. Målsättningen är att hitta en partner som kan leverera hela uppdraget i enlighet med ställda krav i upphandlingsunderlaget och slutligt kontrakt. Underleverantörer accepteras.
Intern identifierare: 25/528
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Upphandlingen genomförs i två steg. Komplett underlag delges redan i steg 1 för att ge mer tid för anbudsgivarna under steg 2 samt för att anbudsgivarna ska förstå uppdraget i sin helhet innan inlämning av kvalificeringsansökan sker. För steg 1 krävs insändande av bilagorna Kvalificeringsansökan och Tidigare erfarenhet. Resterande delar ingår i steg 2 där ytterligare anbudstid ges.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60161000 Pakettransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optioner framgår av upphandlingsunderlaget. Administrativa föreskrifter.