81198-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Svenljunga: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmsystem till särskilt boende äldreomsorg
Referensnummer: 18/79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar projektering, leverans, installation, driftsättning och funktionsprovning av ett komplett och fullt fungerande trygghetslarmssystem med tillhörande larmutrustning, kommunikationslösning för trygghetslarmsystemets samtliga delar, teknik, programvara och tillbehör till särskilda boenden i Svenljunga kommun. Alla behövliga arbeten, material och leveranser för trygghetslarmsystemets iordningsställande i fullt färdigt och fullt fungerande trygghetslarmsystem ska ingå i kostnaden för införandet och etableringen av systemet. Den enda tillkommande kostnaden är löpande serviceavtal och tillkommande larmtillbehör.
Systemet ska driftas av Leverantören och levereras som tjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av larmsystem till särskilda boenden.
Omfattning
Köparen saknar eget Wifi-nät till boendena. Om anbudsgivaren ej har möjlighet att levererar tjänsten med egen Wifi-lösning kommer Köparen lägga på 500 000 kronor på anbudsgivarens utvärderingspris för installation av Wifi-nät.
Upphandlingen omfattar följande boenden:Lysjölid Klockaregården Östrabo
Antalet boenden kan komma att förändras under avtalstiden, boenden kan komma att läggas ner eller nya tillkomma, samt antalet brukare som är i behov av personliga larmtillbehör förändras över tid.
Införandet av larmsystem och eventuellt tillkommande boenden kan ske successivt alternativt alla tre boende på en gång.
Beställaren ska kunna avropa larmsystem och tillbehör för tillkommande boende.
Tillkommande boende och nya serviceavtal ska avslutas tillsammans med huvudavtalet.
Avtalstid
Inledande period om fyra (4) år med planerad avtalsstart 2019-04-01. Om inte Köparen säger upp avtalet senast 6 månader innan avtalstidens slut, förlängs avtalet med en period om ett (1) år i taget eller annan meddelad tidsperiod. Avtalet löper maximalt sex (6) år från avtalsstart.
Språk
Anbudet skall till alla delar vara skrivet på svenska.