Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cateringtjänster 2017
Referensnummer: C2017/711
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget är att leverera catering inklusive kringliggande tjänster till Karlstads universitet. Avtal kommer att tecknas med flera leverantörer eftersom universitetet har ett mycket varierat behov när det gäller inriktning, omfattning och liknande. Cateringen kan ske såväl i universitetets lokaler som på andra ställen inklusive hemmiljöer.
Universitetet köper årligen cateringtjänster inom ett brett område för betydande summor.
Universitetet har behov av tre olika kategorier av catering. Enklare catering ”kaffevagn”, mellancatering ”lättlunch” och finare catering ”fullservice”. Anbud kan lämnas på en eller flera kategorier.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Enklare catering
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med enklare catering, ”kaffevagn”, menar vi dryck och fikabröd (konditori- eller hembakat) inkl. muggar, servetter, assietter. Kaffevagnen ska levereras till vald plats inom Karlstads universitet, t.ex. mötesrum eller konferenslokal.
Mellancatering
Del nr: 2
Med mellancatering menar vi lättare luncher/middagar som t.ex. sallad, paj eller soppa. Då ska även tallrikar, bestick och glas ingå om inget annat beställts. Lunchen/middagen ska levereras till vald plats inom Karlstads universitet, t.ex. mötesrum eller konferenslokal.
Finare catering
Del nr: 3
Med finare catering menar vi t.ex. konferenslunch, mingelmat, buffé eller serverad tre-rätters middag. Följande ska ingå: Planering, mat, transport och logistik, tallrikar, bestick, dukar, servetter, grovstäd, bortforslande av grovsopor, servispersonal som närvarar under hela måltiden. I undantagsfall kan något av kringtjänsterna ovan utgå.