2. Förfarande
Förfarande
Titel: Smörslottsgatan 69 förskola nybyggnad
Beskrivning: Denna entreprenad avser nybyggnad av en förskola med 6st avdelningar inkl. personal och administration samt tillagningskök mm. Markarbeten som lekgård, angöring, parkering mm ingår. Projektet ingår i Stadsfastighetsförvaltningens plan för minskad klimatpåverkan där beprövade konstruktionslösningar med låg klimatpåverkan av entreprenören ska implementeras. Omfattning framgår av handlingar angivna under AFB.32.
Intern identifierare: N230U25-346
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421151 Montering av kompletta kök, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Smörslottsgatan 69 förskola nybyggnad