81276-2023 - ResultatSverige-Varberg: Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputs, Höghöjdsstäd, Ångtvätt och Mattvätt
Referensnummer: KS22/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun,www.varberg.se
Upphandlingen omfattar myndigheternas behov av tjänster inom fönsterputs, höghöjdsstäd, ångtvätt samt tvätt av pedagogiska mattor. Det kommer att resultera i ett ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet av dessa tjänster under avtalstiden.
Föregående års (2018-05 -- 2022-05) volym var för Varbergs Kommun ca 6 500 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Arena Varberg AB volym beräknas vara ca. 200 000 SEK under en fyraårsperiod. Avrop kommer att göras vid behov. Arena Varberg hanterar till viss del fönsterputs med egen personal.
Varbergs Fastighetsaktiebolag (VFAB) volym beräknas vara ca. 300 000 SEK under en fyraårsperiod.
Köparen garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga .
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun. www.varberg.se
Upphandlingen omfattar myndigheternas behov av tjänster inom fönsterputs, höghöjdsstäd, ångtvätt samt tvätt av pedagogiska mattor till myndigheternas lokaler där olika typer av verksamheter bedrivs. Det kommer att resultera i ett ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet av dessa tjänster under avtalstiden.
Varbergs Fastighetsaktiebolag (VFAB) volym beräknas vara ca. 300 000 SEK under en fyraårsperiod. Avrop kommer att göras vid behov. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.