81379-2021 - ÄndringSverige-ESKILSTUNA: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Nötknäpparen 22 Eskilstuna, Nybyggnad av skola, bostäder och garage
Referensnummer: 21/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet utgör en tredimensionell fastighetsbildning innehållande två
Fastigheter enligt nedan:
— Skola med skolgård, nybyggnad
— Bostäder med lokaler, nybyggnad och garage, ny- och ombyggnad
Skola
BTA skola: ca 7 310 m2
Skolgård: ca 4 150 m2
Bostäder
BTA bostäder: ca 1 880 m2
BTA lokaler: ca 330 m2
Garage
BTA garage: ca 10 820 m2