81387-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Räddningsfartyg
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Upphandling av Räddningsbilar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling omfattar 22 ARFF fordon – inklusive flera optioner såsom räddningsbilar, utbildning, reservdelar, teknisk support etc. – avsedda att användas i räddningsoperationer och för att bekämpa bränder vid militära flygplatsverksamhet. Fordonen ska levereras till FMV före 2020.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34513700 Räddningsfartyg
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Räddningsbilar,
Reservdelar,
Utbytesenheter,
Teknisk stöd.