2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Tekniska konsulter byggnadsverk
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster för befintliga byggnadsverk. Uppdraget omfattar projektering, genomförandestudier, konstruktionsgranskningar, utredningar, bärighetsbedömningar, beställarstöd, geotekniska bedömningar, utvärdering av sättningsmätningar samt löpande teknisk konsultation för befintliga byggnadsverk. Uppdraget består även att tillhandahålla specialistkompetens inom mekanik, el och hydraulik för rörliga broar.
Intern identifierare: SMF-2023-02941
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000