2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verktyg för elektroniska underskrifter
Beskrivning: Upphandlingen avser verktyg för elektroniska underskrifter som kommer att användas för signering av varierande typer av handlingar– allt från politiska protokoll, anställningsavtal och hyreskontrakt till handlingar inom myndighetsutövning (inkl. myndighetsutövning enligt Socialtjänstlagen) närliggande områden som e-arkiv och digital informationsöverföring, verktyg i syfte att förbättra kommunens digitala flöde. Upphandlingsdokumenten har tidigare publicerats för extern remiss. I ändringsloggen (Bilaga "Ändringar gjorda efter extern remiss" framgår samtliga justeringar som skiljer remissdokument mot härmed annonserade upphandlingsdokument)
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:86758:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79132100 Certifieringstjänster för elektroniska signaturer