See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2024-1022 Systemstöd för planering och uppföljning Kommunkoncernen Södertälje
Beskrivning: Den 22 maj 2024 tecknades avtal mellan kommunkoncernen Södertälje org.nr 556770–1437 och Stratsys AB org.nr 556586–9848 avseende systemstöd för planering och uppföljning. I upphandlingen som genomfördes och vid avtalet tecknande omfattades inte systemstöd för att möta upp behovet av risk- och sårbarhetsanalyser (RSA) och kontinuitetshantering, informationssäkerhet och dataskydd (GDPR). För att säkerställa ett systematiskt informationssäkerhetsarbete inom Södertälje kommunkoncern behövs systemstöd inom områdena informationssäkerhet, dataskydd, kontinuitetshantering samt risk och sårbarhetsanalys. Systematiskt informationssäkerhetsarbete behövs för att möta krav från gällande och framtida lagstiftning inom området, inte minst den kommande Cybersäkerhetslagen. Systemstödet möjliggör ett Ledningssystem för Informationssäkerhet (LIS). Detta är avgörande för att skydda personuppgifter och information, säkerställa efterlevnad, förbättra säkerheten, bygga förtroende och hantera incidenter effektivt. Ett systemstöd för risk- och sårbarhetsanalys används för att identifiera risker mot verksamhetsprocesser och ta fram underlag för beslut om riskhantering och ökning av förmåga. Stödet för kontinuitetshantering bidrar till underlag för att säkerställa att kommunens samhällsviktiga verksamheter kan upprätthållas.
Intern identifierare: TI 2024-1022
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000