81448-2025 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Utveckling och förvaltning av FBAs externa webbplatser
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utveckling och förvaltning av FBAs externa webbplatser
Beskrivning: Folke Bernadotteakademin (FBA) upphandlar nu ett ramavtal avseende konsulttjänster i webbproduktion för myndighetens externa webbplatser. Uppdraget inleds med en utvecklingsfas för att sedan övergå i en förvaltningsfas. Under utvecklingsfasen är uppdraget att ta fram en ny extern webbplats för FBA som ersätter nuvarande fba.se och ska bidra till att FBA uppnår sina övergripande kommunikationsmål. Det innefattar bland annat att tillsammans med FBA genomföra behovskartläggning, målgruppsanalys, planera och genomföra utvecklingsarbete, migrera och strukturera innehåll och bistå med kunnande i frågor som rör drift, integrationer, webbanalys, SEO, webbstruktur och webbdesign. Utvecklingsprojektet är delvis påbörjat. Under förvaltningsfasen ingår drift, support och vidareutveckling av webbplatserna. Uppdraget är då att hålla att webbplatserna tillgängliga, välfungerande och att vidta åtgärder så att de uppfyller aktuella lagkrav.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103574:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72400000 Internettjänster