See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter till Näringslivsenheten
Beskrivning: Näringslivsenheten arbetar på uppdrag av Kommunstyrelsen och dess Näringslivsutskott samt Miljö- och Samhällsbyggnadsnämnden, Kultur- och Fritidsnämnden. Målen för arbetet sätts i samverkan med det lokala näringslivet och kommunens förtroendevalda. Näringslivsenhetens verksamhet bygger på idén att verka genom att samverka med företagsfrämjande aktörer. Det gör vi bland annat i Näringslivets hus som är en mötesplats för alla aktörer och partners. Näringsliv ska skapa resultat inom följande områden: • Stärka företagarandan och stoltheten över Nyköping • Främja tillgång till arbetskraft med rätt kompetens • Skapa fler nystartade företag med hög stabilitet från start • Öka utbudet av olika typer av företag genom företagsetableringar • Främja utveckling och innovation hos medelstora och små företag • Bidra till attraktiv stadskärna med utvecklad handel • Stärka och utveckla besöksnäringen i samverkan med Nyköping Turism • Stödja och utveckla föreningslivet För att möjliggöra att fastställda mål uppnås behöver Beställaren utöver den kompetens och de resurser som finns inom den egna verksamheter komplettera med konsultstöd avseende: - processledning - expertkunskaper inom aktuella områden (innovation och akademiska miljöer/forskning/projekt samt kundupplevelse/kundservice) - expertkunskaper inom processer som främjar företagsklimatfrågor och insyn och kunskap om mätningar med analyser och uppföljningar kopplat till SKR:s insiktsmätningar av NKI/NUI samt Svenskt Näringslivs attitydundersökning - kontakter - erfarenheter från andra i jämförelse liknande kommuner och platser
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Konsult inom företagsklimat och service i offentlig förvaltning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111966:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Konsult inom innovationsprocesser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111966:Lot:2