81477-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Elskåp
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Apparat- och automationsskåp
Referensnummer: 18/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211200 Elskåp
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar byggnation och ombyggnation av apparat- och automationsskåp i Tekniska verkens divisioner och dotterbolag i Östergötland och Sörmland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44200000 Konstruktionsprodukter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning.
Upphandlingen omfattar byggnation och ombyggnation av apparat- och automationsskåp till B anläggningar i Östergötland och Sörmland.
Uppskattat årsbehov är ca. 1 500 000 SEK.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet. B kan under avtalstiden komma att utföra liknande arbeten i egen regi. B förbehåller sig rätten att upphandla vissa byggnationer separat, exempelvis vid upphandling av entreprenad där apparat-och automationsskåpen ingår i uppdraget.
B förbehåller sig rätten att vid ombyggnation av befintliga och framtida skåp anlita den L som från början levererade skåpet. Detta på grund av att märkning och garanti med mera ska bibehållas.
B avser att teckna ramavtal med alla L som uppfyller kvalificeringskraven. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.