2. Förfarande
Förfarande
Titel: Underhåll avseende brandlarm- och gassläckanläggningar samt brandredskap
Beskrivning: Upphandlingen avser tillsyn, planerat och avhjälpande underhåll för femton (15) stycken system för brandlarm och tjugosju (27) stycken gassläckanläggningar inklusive släcksystem för rackskåp samt brandredskap på ett antal orter i Sverige. MSB kommer att byta namn och från och med 2026-01-01 heta Myndigheten för civilt försvar. Vänligen notera att inga frågor kommer att besvaras i upphandlingen under perioden 23 december 2025 - 6 januari 2026.
Intern identifierare: 25/213
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000