815144-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Grävning och schaktning – VA-utbyggnad Ulvsby Mosstorp Åstorp
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVA-utbyggnad Ulvsby Mosstorp Åstorp
BeskrivningProjektet ska resultera i kommunalt VA (vatten och spillvatten) till samtliga fastigheter i området Ulvsby Mosstorp Åstorp vilket omfattar utbyggnadsområdena Mosstorp/Ulvsby, Strömhall/Alsters Åstorp samt Åstorp/Alstrum från vattentjänstplanen vilket omfattar ca 100 fastigheter som idag har enskild VA-försörjning. Projektet genomförs genom samverkansformen partnering och består av fem huvuddelar. Huvuddel 1 och 2 kommer att utföras i projektet och huvuddelarna 3-5 kan komma att utföras i projektet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117579:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45231110 Rörläggningsarbete, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45332200 VA-arbeten