81518-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kil: Animaliska livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Huvudgrossist
Referensnummer: UH-2020-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142300 Animaliska livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kils, Grums, Hammarös och Forshagas kommuner inbjuder er att lämna anbud avseende livsmedel inklusive leverans till skolverksamhet, äldreboende, förskolor m fl. Upphandlingen omfattar kolonial, djupfryst, färskvaror, Mejeriprodukter, Färsk fisk, Färskt matbröd, frukt och grönt.
Frågor besvaras löpande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 122 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142300 Animaliska livsmedel, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15800000 Diverse livsmedel, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen