Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mönsterkonstruktion och sömnad
Referensnummer: 936-A706.984/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser rangordnat ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov nationellt. Upphandlingen omfattar mönsterkonstruktion av Polismyndighetens uniformer och övriga textila produkter samt sömnad av mindre kvantiteter och prototyper.
Upphandlingen är uppdelad i 2 ramavtalsområden.
Område 1: Mönsterkonstruktion
Område 2: Sömnad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen