See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stel och flexibel endoskopi, endoskopidiskmaskiner & -torkskåp
Beskrivning: Denna upphandling avser utrustningar för stel endoskopi (laparoskopi) enligt delområde 1, flexibel endoskopi enligt delområde 2, samt endoskopidiskmaskiner och -torkskåp enligt delområden 3 och 4, i enlighet med beskrivningen i upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierare: RB2024-0461
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33168000 Apparatur för endoskopi och endokirurgi
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1 - Stel endoskopi - Laparoskopi
Beskrivning: Delområde 1 omfattar inköp och leverans av sex (6) st kompletta endoskopistaplar för laparoskopi till Blekingesjukhuset i Karlskrona och Karlshamn. Installation, intrimning, provning till fullt driftfärdigt skick, dokumentation samt handhavande- och teknisk utbildning ingår också i leveransen. Upphandlingen omfattar dessutom optioner om köp av ytterligare tre (3) endoskopistaplar, optik (endoskopiinstrument), ingående komponenter till endoskopistaplar, diskkorgar, mobila vagnar för assistansmonitorer, avtal för service och underhåll av optik (inbytesprogram) samt förnyad teknisk utbildning för kundens personal, enligt beskrivning i upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierare: Delområde 1 - Stel endoskopi - Laparoskopi
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 - Flexibel endoskopi
Beskrivning: Delområde 2 avser inköp och leverans av tio (10) kompletta endoskopistaplar för flexibel endoskopi med tillhörande endoskopiinstrument och tillkommande funktioner för scopeguide och endoskopiskt ultraljud (EUS) till Blekingesjukhuset i Karlskrona och Karlshamn. Installation, intrimning, provning till fullt driftfärdigt skick, samt handhavandeutbildning ingår också i leveransen. Upphandlingen omfattar även optioner om inköp av ytterligare en (1) endoskopistapel, tillkommande funktioner för AI-styrd detektion av polyper, teknisk utbildning och avtal för utrustningarnas underhåll och service. Upphandlingen innefattar en ramavtalsdel bestående av förbrukningsmaterial till efterfrågade endoskopiutrustningar, såsom biopsiventiler, distalcap och tillhörande skydd, engångsknappar, slangset och borstar för mekanisk rengöring, enligt beskrivning i upphandlingsdokumentationen.
Intern identifierare: Delområde 2 - Flexibel endoskopi
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 3 - Endoskopidiskmaskiner och -torkskåp för Endoskopicentrum
Beskrivning: Upphandlingens delområde 3 avser inköp och leverans av endoskopidiskmaskiner av genomräckningsmodell och endoskopitorkskåp med tillhörande kompatibla diskkorgar till Regionens kommande endoskopicentrum vid Blekingesjukhuset i Karlskrona. Installation, dokumentation, intrimning, validering, provning till fullt driftfärdigt skick och utbildning i utrustningarnas handhavande ingår också i grundleveransen. Det tillkommer optioner om inköp av ytterligare ett (1) endoskopitorkskåp, endoskopidiskmaskinernas och -torkskåpens integration med Regionens befintliga spårbarhetssystem, ytterligare diskkorgar, avtal för utrustningarnas service och underhåll samt fördjupad teknisk utbildning. Ramavtalsdelen omfattar förbrukningsmaterial som krävs för utrustningarnas normala drift, såsom diskmedel och övriga kemikalier samt adaptrar/kopplingar för anslutning av endoskopiinstrument.
Intern identifierare: Delområde 3 - Endoskopidiskmaskiner och -torkskåp för Endoskopicentrum
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 4 - Endoskopidiskmaskiner och -torkskåp för mottagningsverksamhet
Beskrivning: Upphandlingens delområde 4 avser inköp och leverans av tre (3) endoskopidiskmaskiner med ensidig kammare och tre (3) endoskopitorkskåp med kompatibla diskkorgar till Kirurgklinikens mottagningsverksamheter vid Blekingesjukhuset i Karlskrona och Karlshamn. Installation, dokumentation, intrimning, validering, provning till fullt driftfärdigt skick och utbildning i utrustningarnas handhavande ska också ingå i grundleveransen. Dessutom optioner om inköp av ytterligare tre (3) endoskopidiskmaskiner och fyra (4) torkskåp, kompatibla diskkorgar, integration av offererade endoskopidiskmaskiner och -torkskåp med Regionens befintliga spårbarhetssystem, service- och underhållsavtal samt fördjupad teknisk utbildning för Regionens personal. Upphandlingens ramavtalsdel avser förbrukningsmaterial som krävs för utrustningarnas normala drift, såsom diskmedel och övriga kemikalier samt adaptrar/kopplingar för anslutning av endoskopiinstrument.
Intern identifierare: Delområde 4 - Endoskopidiskmaskiner och -torkskåp för mottagningsverksamhet