81573-2017 - ResultatSverige-Täby: Kartprogramvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kartverktyg.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Täby.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Täby kommun (nedan kallad kommunen) inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud avseende internt och externt webbGIS som kan användas inom alla kommunens verksamhetsområden.
Upphandlingen omfattar ett nytt webbGIS-verktyg för intern och extern användning.
WebbGIS-verktyget ska ge möjlighet att enkelt tillhandahålla geodata och enklare GIS-funktionalitet inom kommunens alla verksamheter, kunna integreras i verksamhetssystem, på hemsida och i e-tjänster samt i mobila lösningar. Antalet användare internt beräknas uppgå till ca 200 st. WebbGIS-verktyget kommer att installeras i kommunens IT-driftmiljö.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48326000 Kartprogramvara, 30220000 Utrustning för digital kartografi, 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 5 500 000 SEK
exkl. moms