8159-2020 - ResultatSverige-Göteborg: Gardiner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gardiner
Referensnummer: 158/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39515100 Gardiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar leverans av gardiner, draperier och annan inredningstextil för t.ex. avskärmning,
Och ljuddämpning. I leverans ska följande tjänster kunna ingå: rådgivning, mätning, sömnad, montering och hängning av beställda produkter.
I denna upphandling ingår inte solavskärmningsprodukter d.v.s persienner, markiser, rullgardiner,
Lamellgardiner, plisségardiner, mörkläggningsgardiner, solfilm och fast solskydd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39510000 Hushållstextilier, 39515200 Draperier, 39516100 Inredningstextilier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lamellgardiner, plisségardiner, mörkläggningsgardiner, solfilm och fast solskydd. Detta sortiment ingår i
Avtalsområdet Solavskärmningsprodukter. I upphandlingen ingår inte heller färdigproducerade skärmar
För ljuddämpning. Dessa produkter ingår i avtalsområden för möbler och inredning.
Mörkläggningsgardin och rullgardiner får dock beställas från detta ramavtal i de fall det rör sig om en
Samlad beställning där både gardiner och mörkläggningsgardiner ingår och där gardinerna uppskattas
Utgöra det huvudsakliga värdet av beställningen.
Det är även möjligt att beställa Gardiner i samtliga Möbelupphandlingar om gardinerna, rullgardiner eller mörkläggningsgardiner ingår som en del i möbelbeställningen.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att
Betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.