81595-2019 - ResultatSverige-Örebro: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hitta och boka lediga arbetsytor och medarbetare på en aktivitetsbaserad arbetsplats
Referensnummer: Ks 862/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande boknings- och positioneringssystem till Örebro kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, organisationsnummer 212000-1967. För mer information se www.orebro.se.
Upphandlingens bakgrund, syfte och mål
Örebro kommun har beslutat att delar av förvaltningarna inom Samhällsbyggnad (tekniska, stadsbyggnad, miljö, kultur och fritid, totalt ca 320 personer) som idag sitter i Stadbyggnadshus 1 ska flytta in i den nya aktivitetsbaserade arbetsplatsen Citypassagen under våren 2019. I Citypassagen kommer kommunen ha tillgång till delar av källaren och de tre översta våningsplanen som totalt rymmer ca 7 000 kvm. På en aktivitetsbaserad arbetsplats har medarbetarna inga egna platser utan de har tillgång till hela Örebro kommuns lokalytor beroende på det specifika behovet deras arbete kräver för dagen. Därmed kan hela arbetsplatsen nyttjas av alla medarbetare i Citypassagen.
Ett viktigt behov för medarbetare och chefer i Citypassagen är att på ett enkelt och snabbt sätt hitta lediga arbetsplatser, hitta lediga mötesrum och hitta kollegor. Andra ändamål är att skapa ett statistiskt underlag på hur lokalerna faktiskt används för att ta beslut om framtida optimeringar av arbetsplatsen för en effektiv vardag.
Därmed behövs en IT-lösning som ska minska ineffektivitet och tidsspillan genom att minska söktiden för behoven ovan och även bidrar till en bättre och mer kreativ arbetsmiljö.
Utan en lösning för behovet åtgår onödig tid per dag och medarbetare i Citypassagen att aktivt leta och söka lediga arbetsytor och medarbetare vilket är förlorad tid för värdeskapande arbete.
Verksamhetens behov
Lösning för att ”hitta lediga kontorsplatser”
Lösning för att ”hitta kollegor”
Lösning för att ”hitta och boka lediga mötesrum”
Lösning för att ”möjliggöra anonymitet”
Lösning för att ”rapportera brister”
Lösning för att ”mäta och följa upp nytta”
Fakta om Citypassagen
Lokalyta: ca 7 000 m2
Antal våningsplan: 3 st
Antal personer som arbetar i lokalerna: 350 st
Antal mötesrum: 68 st i varierande storlek (16 st för fler än 10 personer)
Antal IT arbetsplatser med koppling mot USB-C docka: 240 st
Antal touch-down arbetsplatser: ca 100 st
Trådlöst nätverk för positionering (Cisco wifi finns tillgängligt)
Tillgång finns till PoE-anslutning vid respektive mötesrum