2. Förfarande
Förfarande
Titel: Support och underhållsavtal avseende Lifecare
Beskrivning: Ånge kommun har efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt LOU (2016:1145) 6 kap.14 § punkt 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tietoevry AB (559435-9001) avseende underhåll och support av verksamhetssystemet Procapita/Lifecare. Avtalsstart 2026-01-01. Avtalstid 8 år med möjlighet till förlängningar 1+1+1+1 år. Total avtalstid vid nyttjande av förlängningar 12 år. Ånge kommun har efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tietoevry AB (559435-9001) avseende underhåll och support av verksamhetssystemet Procapita/Lifecare. Ånge kommun äger sedan tidigare en i tiden obegränsadnyttjanderättslicens för Procapita/Lifecare. För att systemet ska fungera på ett ändamålsenligt sätt krävs löpande underhåll, support och vidareutveckling och därför finns behov av att ingå ett nytt avtal. En förutsättning för att systemet ska fungera i kommunen är att det görs kontinuerliga versionsuppgraderingar, förbättringar och felrättningar. Äganderätten till den programvara som Procapita/Lifecare baseras på tillkommer Tietoevry AB. Rättfärdigande: - Konkurrens saknas av tekniska skäl, - Skydd av ensamrätt, inklusive immateriella rättigheter Förklaring: Ånge kommun äger sedan tidigare en i tiden obegränsad nyttjanderättslicens för Procapita/Lifecare. För att systemet ska fungera på ett ändamålsenligt sätt krävs löpande underhåll, support och vidareutveckling och därför finns behov av att ingå ett nytt avtal. En förutsättning för att systemet ska fungera i kommunen är att det görs kontinuerliga versionsuppgraderingar, förbättringar och felrättningar. Äganderätten till den programvara som Procapita/Lifecare baseras på tillkommer Tietoevry AB. Kommunens nyttjanderätt kan inte utnyttjas med mindre än att leverantör med full access till systemet sköter avhjälpande underhåll och uppdateringar samt tillhandahåller såväl användarsupport som teknisk support. Tietoevry AB är ensamma om att ha tillgång till denna access. Underhåll och support av Procapita/Lifecare kan därför endast tillhandahållas av detta företag. Då kommunen ej med stöd av det ursprungliga kontraktet kan hävda rätt till åtkomst av källkod och inte heller ha möjlighet att själv eller genom tredje man utföra nödvändiga åtgärder är situationen sådan att dessa åtgärder endast kan tillhandahållas/utföras av den ursprungliga leverantören av systemet. Kommunen bedömer således att endast denna leverantör på grund av tekniska skäl och den ensamrätt denne åtnjuter kan komma ifråga som leverantör av dessa tjänster.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:93:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72260000 Programrelaterade tjänster