See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn
Beskrivning: Med denna annons av förhandsinsyn vill Eskilstuna kommun informera om sina avsikter att genomföra förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2. Eskilstuna kommun, med organisationsnummer 212000-0357, Eskilstuna Kommunfastigheter AB, med organisationsnummer 556499-5909 och Eskilstuna Strängnäs Energi & Miljö AB med organisationsnummer 556935-7501 har för avsikt att ingå avtal med MicroData Skandinavien AB, med organisationsnummer 5565692513 avseende Digitalt stöd för mellanlagring. I samband med annons om förhandsinsyn träder en avtalsspärr i kraft. Avtal kommer att tecknas tidigast 10 dagar från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats och avtalsspärren har gått ut. Avtal kommer att tecknas förutsatt att ingen invänder mot att de förutsättningar som anges i denna annons är riktiga. Värdet av alla de kontrakt som tilldelas i det här förfarandet: 10 700 000 kr Kontraktstiden är från avtalstecknande 2026-03-01– 2029-02-28 med möjlighet att förlänga Kontraktet i ytterligare 10 år med oförändrade villkor, dock med högst 2 år i taget.
Intern identifierare: UE 25.087
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000