8171-2022 - ResultatSverige-Borås: Coachning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Coacher inom Produktionslyftet
Referensnummer: 21/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79998000 Coachning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar följande tjänst:
Coach inom Produktionslyftet
Information om Produktionslyftet
En betydande del i Produktionslyftet är att erbjuda företag utvecklingsprogram som utvecklar företagens egen inneboende förmåga att förbättra sin konkurrenskraft. Produktionslyftet tillämpar principer som bygger på Lean, men utgångspunkten är företagens egna styrkor och värderingar. I det arbetet har coacherna inom Produktionslyftet en central roll.
I programmet verkar både coacher och av Produktionslyftet certifierade coacher.
Coacher som genomgått Produktionslyftets introduktionsutbildning ”Förändringsledare och coach” samt har genomfört uppdrag som coach och som uppfyller övriga krav på kompetens och erfarenhet kan erhålla certifiering av Produktionslyftet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objekt och omfattning
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Produktionslyftet är en bred nationell satsning som pågått sedan 2007 med ambitionen att signifikant och långsiktigt bidra till en omfattande effektivitets- och kvalitetsutveckling i svenska organisationer. Produktionslyftet samordnas av RISE IVF som driver verksamheten tillsammans med partnerna Chalmers tekniska högskola, Kungliga tekniska högskolan, Luleå tekniska universitet, Tekniska högskolan i Jönköping, Mittuniversitetet, Högskolan i Gävle, Mälardalens högskola, IUC Sverige och IUC Syd samt flera andra organisationer och konsulter.
Certifieringen av coacher säkerställer den höga kvalitetsnivå och den långsiktiga utvecklingen som stärker både individerna och Produktionslyftet som helhet. Certifieringen syftar till att skapa inbördes förtroende och stimulera ett givande utbyte mellan involverade parter.