81732-2019 - ResultatSverige-Kalmar: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster Kalmar kommun och Kalmar kommuns bolag
Referensnummer: 2018-45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsområde 1: Uppdraget omfattar sakkunnigt biträde till Kalmar kommuns revisorer, till lekmannarevisorerna i åtta av Kalmar kommuns ägda bolag samt till kommunalförbunden Kalmarsunds Gymnasieförbund och Kalmarsundsregionens Renhållare.
Anbudsområde 2: Uppdraget omfattar att tillgodose Kalmar Kommunbolag AB och dess majoritetsägda dotterbolags behov av att revisionstjänst. Genomförs med god revisionssed och utifrån gällande lagar, förordningar och anvisningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen