See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grävtjänster Lidköping
Beskrivning: Upphandlingen omfattar gräv- och transporttjänster till Lidköpings kommun. Undantag är följande avtalsområden - där har kommunen idag befintliga avtal: Vinterväghållning (2021-21, 2021-88, 2021-109, 2021-124) Grus (transporter i samband med avrop från dessa avtal) (2024-23) Beläggningsarbete (2022/7) Anläggningsarbeten SEN 2024-294 I denna upphandling är de volymer som presenteras endast uppskattade volymer (se punkt 6 Priser). De uppskattade volymerna är redovisad per år. Köparen garanterar inte att köpa viss volym. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet. Takvolymen är 20% över den uppskattade volymen som angivits för respektive anbudsområde och anger hur stora volymer som är tillåtet att avropa från avtalet. Takvolymen gäller för avtalstiden (alltså maximalt fyra (4) år). Avtalet anses förverkat; i första hand när avtalet löpt ut i tid och i andra hand när avropad volym uppgår till den fastställda takvolymen.
Intern identifierare: 2025-11
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Inbjudan, administrativa föreskrifter, krav på leverantör, kommersiella villkor
Intern identifierare: 2025/11-67efaeebc82b7d2178828dc9
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 - Grävmaskin hjul
Intern identifierare: 2025/11-001
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 - Grävmaskin band
Intern identifierare: 2025/11-002
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 - Tippbil
Intern identifierare: 2025/11-003