Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogs - och naturvårdsskötsel
Referensnummer: SBN 2018/420-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77100000 Jordbrukstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Naturvård inom och utanför tätorten uppdraget omfattar naturvårdsinriktade skötselåtgärder såsom röjning, gallring, plockhuggning samt friställning av träd.
Skogsvård inom tätorten vilket kan innebära röjning samt trädfällning. Viss gallring kan även förekomma enligt kommunens naturparksplan.
Skogsvård utanför tätorten framförallt utförs gallringar med hjälp av skördare och skotare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1: Naturvård inom och utanför tätorten
Del nr: Område 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77200000 Skogstjänster, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 77341000 Beskärning av träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar naturvårdsinriktade skötselåtgärder såsom röjning, gallring, plockhuggning samt friställning av träd inom kommunens naturreservat och Stolpaskogen – Täbys stadsskog.
Det kan även förekomma vis produktionsröjning i uppdraget.
Likaså ska landskaps- och fornvårdande engångsåtgärder utföras enligt kommunens landskapsplan och fornvårdsplan.
Område 2: Skogsvård inom tätorten
Del nr: Område 2
Under arbetsledning av kommunens Skogsförman ska skötselåtgärder inom tätortens skogsområde genomföras, vilket kan innebära röjning samt trädfällning. Viss gallring kan även förekomma enligt kommunens naturparksplan.
Område 3: Skogsvård utanför tätorten
Del nr: Område 3
Ytterligare CPV-kod(er) 77200000 Skogstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 77341000 Beskärning av träd
Uppdraget omfattar skötselåtgärder som styrs av kommunens skogsbruksplan, inom rekreationsskogarna omkring tätorten. Framförallt utförs gallringar med hjälp av skördare och skotare. Även mindre avverkningar kan förekomma.