8175-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Konsulentstödd familjehemsvård, barn och unga 0,20 år
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulentstödd familjehemsvård, barn och unga 0,20 år
BeskrivningRekrytering av och stöd/handledning/utbildning till familjehem för barn och unga 0-20 år. Familjehemmen ska vara rekryterade, förhandsbedömda och utredda av den aktuella verksamheten samt utredda och godkända av kommunen. Tillgång till stöd i form av beredskap via telefon ska finnas dygnet runt.
Intern identifierareSN 2024/2
Förfarandets viktigaste känneteckenEnstegsföfrarande
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg, 85320000 Socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
Ytterligare klassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKrav på tjänsten - konsulentstödd familjehemsvård
BeskrivningVerksamhet med familjehem för barn och unga 0-20 år. Rekrytering av familjehem, förhandsbedömning av familjehem, matchning inför placering: stöd, handledning och utbildning av familjehem. I samband med placering och om behov uppstår kan möjligheten erbjudas att en förälder är hemma hel-/deltid för en kortare period.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsformulär - Delområde 1 Konsulentstödd familjehemsvård
BeskrivningVerksamhet med familjehem för barn och unga 0-20 år. Rekrytering av familjehem, förhandsbedömning av familjehem, matchning inför placering: stöd, handledning och utbildning av familjehem. I samband med placering och om behov uppstår kan möjligheten erbjudas att en förälder är hemma hel-/deltid för en kortare period
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsformulär - Delområde 2 Konsulentstödd familjehemsvård - med utökat behov
BeskrivningVerksamhet med familjehem för barn och unga 0-20 år. Rekrytering av familjehem, förhandsbedömning av familjehem, matchning inför placering: stöd, handledning och utbildning till familjehem. Utökat behov kan innebära att en familjehemsförälder är hemma hel-/deltid för en kortare eller längre period, dagligt stöd och/eller handledning samt särskilda utbildningsinsatser till familjehemmet.
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsformulär - Delområde 3 Konsulentstödd familjehemsvård - Jourhem
BeskrivningVerksamhet med jourhem för barn och unga 0-20 år. Rekrytering av jourhem, förhandsbedömning av jourhem, matchning inför placering: stöd, handledning och utbildning till jourhem. En jourhemsförälder är hemma på heltid. Placering ska kunna ske akut dygnet runt. Kommunen kommer att vilja göra utredningar av jourhem som underlag för nämndbeslut att mottaga olika barn vid upprepade tillfällen.