See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kalkning av sjöar, vattendrag och våtmarker 2026
Beskrivning: Vi välkomnar anbudsgivare som vill hjälpa Falu, Gagnef, Borlänge och Ludvika kommun med kalkningsarbete för levande sjöar och vattendrag samt myllrande våtmarker. Upphandlingen omfattar ett ramavtal för kalkning av vatten via båt, helikopter/flyg och genom påfyllnad av doserare.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94205:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90720000 Miljöskydd